Poradenství

Jak na vnitřní omítku Ytongu v novostavbě?

100% přírodní pórobetonové tvárnice Ytong jsou velmi oblíbeným stavebním materiálem se skvělými tepelněizolačními vlastnostmi. Stavíte také z Ytongu? Pak by vás zřejmě mohlo zajímat, jak by se správně měla provést vnitřní omítka.

Chcete-li dosáhnout co nejlepších tepelněizolačních vlastností a vytvořit omítku, která bude dobře držet a pěkně vypadat, držte se následujícího postupu. Nejčastěji se na Ytong používá štuková omítka, respektive kombinace lepidla a štuku.

  1. Základem je penetrace
    Stejně jako u malování zdí či spousty jiných činností je i pro vnitřní omítku důležitá penetrace. Podklad byste měli penetrovat akrylátovou penetrací v poměru 1:10.
  2. Na uschlý podklad patří lepidlo a perlinka
    Až penetrace uschne, natáhněte na podklad lepidlo. Tradičně se používají lepidlo C1T/Stachema, případně lepidlo na fasády Bigmat, které je o něco dražší. Obě fungují velmi dobře.

Do lepidla vmáčkněte perlinku a tu opět přetáhněte lepidlem.

  1. Penetruje se štětkou
    Podklad pod štukovou omítkou se penetruje opět akrylátovou penetrací v poměru 1:10. Zapomeňte však na váleček, většinou se penetruje štětkou.
  2. Finální vrstvou je štuková omítka
    Pak zbývá už jen finální verze, tedy štuková omítka. Nejčastěji se používá Keraštuk namíchaný v plastovém vědru a suchá směs Hasit 160. Oba tyto produkty jsou oblíbené, jde o stálé produkty s dlouhou historií.

Nelekejte se, i po konečném vybroušení má finální povrch jemnou zrnitost. Ta je způsobená plnivem obsaženým v materiálu. Pokud o ni nestojíte a upřednostnili byste hladký povrch, možnou variantou je pro vás finální vrstva v podobě sádrové stěrky. Nejčastěji se používá suchá směs Multifinish či namíchaná sádrová stěrka Stemex v kbelíku.

Na závěr ještě jedno doporučení. Před malbou je vhodné penetrovat k tomu určenou penetrací, tedy například hloubkovou penetrací DB nebo malířskou penetrací Caparol Haftgrund.